CO JE POTŘEBA NACHYSTAT

Úplně nejdůležitější je zřejmě nejdřív sehnat dobrého řezníka, který zabíjačku povede a pokud nemáte prase doma ve chlívku, tak si ho objednat nejlépe na menších jatkách v okolí. Je dobré se poptat známých nebo našeho řezníka, kde kupujeme maso nebo na jatkách. Každý řezník má své postupy a zná určité receptury přípravy zabijačkových specialit, tak pokud jste na něco zvyklí (např. někdo dává do jitrnic rýži, jiný bílé pečivo a  nebo kroupy), je potřeba to s řezníkem probrat, abyste potom nebyli překvapeni, že jsou výsledné produkty jiné, než jste očekávali.
Pokud tedy najdete řezníka, který umí připravovat ty správné receptury, v ideálním případě na něj máte i kladné reference, tak se s ním raději dost dopředu domluvte na termín, který vám vyhovuje.

Když máme vybraného řezníka, tak je potřeba si s ním sednout a sepsat si, jaké nástroje a vybavení musíte nachystat a co naopak řezník má a doveze. Většinou řezníci vozí zařízení k zabití prasete, svoje nože na zpracování masa,  mohou dovézt rozporku na pověšení prasete, zvonek na očištění prasete od štětin nebo i nabíječku na jitrnice a klobásy, každý řezník je vybaven jinak.
Kotel na vaření, velké hrnce a nádoby na míchání, přípravu a vaření zabijačkových specialit a ostatní drobné nářadí  si každý většinou musí sehnat sám. 

Kromě nářadí na zabíjačku je nutné taky dopředu sehnat všechny potřebné suroviny, které si sepíšeme při prostudování receptur, které budeme na zabijačkové pochutiny používat. Většinou je potřeba sehnat dostatek kvalitního koření, dostatek cibule a česneku, kroupy (případně rýži nebo bílé pečivo), obaly na tlačenku a prejt.

 

POTŘEBUJETE HÁČKY DO UDÍRNYROZPORKU NA ZAVĚŠENÍ PRASETEZVONEK NA PRASEJEHLU NA ŠPEJLOVÁNÍ JITRNICPLNIČKU JITRNIC NEBO KLOBÁS ? 
PAK NAVŠTIVTE NÁŠ E-SHOP - KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ - WWW.ESHOP-JANECEK.CZ

NEREZOVÉ BODCE A STOJÁNKY NA MASO A UZENINUDRŽÁKY CENOVEK NA MASO, DRŽÁKY CENOVEK Z NEREZOVÉHO DRÁTU

Vytvořeno službou Webnode