VYBAVENÍ, NÁSTROJE

NOŽE

Velmi důležité je, aby nože byly především ostré, s tupými nástroji se budete jen trápit, takže nechte nejdříve všechny nože nabrousit od odborníka, pokud s tím nemáte zkušenosti a nejste vybaveni elektrickou bruskou.

Záleží, jaké zabíjačkové produkty budete vyrábět, ale obecně jsou potřeba 3 druhy nožů:

Vykošťovací nůž - má úzkou čepel dlouhou asi 10 cm s velmi ostrou špičkou, je velmi potřebný při vykošťování celých kusů masa (krkovička, kotleta, kýta ...)

Nůž na krájení - má dlouhou a vysokou čepel a je určený na krájení masa na plátky, kostky nebo nudličky

Stahovací nůž - má mírně prohnutou čepel nahoru, dlouhou 18 - 20  cm se zaoblenou špičkou, používá se na odstranění kůže z hřbetního sádla, bůčku a jiných částí masa

OCÍLKA

Slouží pouze k dobrušování nožů během práce. Tupé nože je potřeba nejdříve nabrousit na elektrické brusce, pokud s tím nemáte zkušenosti, tak to přenechte odborníkům.

SEKÁČ

Kuchyňský sekáč na maso se hodí na přeseknutí kostí a porcování masa. 

PRKÉNKA, DESKY

Lépe se s masem pracuje a manipuluje na větším desce alespoň o rozměrech 30 x 50 cm. 

Doporučujeme desky ze dřeva, jsou sice náročnější na údržbu, ale pokud se při krájení dostanou odštípnuté mikročástečky dřeva do potraviny, tak to tak nevadí jako u desek z plastu, který náš organismus strávit nedokáže. Keramické desky se snadno čistí, avšak rychle se na nich tupí nože.

 

MLÝNEK NA MASO

Přístroj, který budete potřebovat při výrobě mnoha produktů. Můžete si koupit ruční, nebo elektrický, záleží na tom, jak často ho budete potřebovat a kolik peněz do něho chcete investovat. Doporučujeme pořídit kvalitní bytelný ruční kovový mlýnek na kliku, který se jen tak nerozbije a nepokazí ve srovnání s elektrickými. 
Důležitou součástí mlýnků jsou děrované ocelové kotouče s různými průměry děr - tento průměr určuje zrnitost mletého masa a výslednou konzistenci výrobku, vyrábí se v rozmezí 2 až 18 mm dle výrobce. Další důležitou částí jsou nože, většinou čtyřramenné, broušené buď z jedné nebo z obou stran. Jednostranně broušené nože jsou vhodné pro běžné mletí masa přes kotouče s různým průměrem, oboustranné broušené nože jsou určené především pro mletí výrobků, kde se vyžaduje velmi jemná konzistence (paštiky, párky...) - pokud potřebujeme namlýt maso na velmi jemnou konzistenci, musíme vložit do mlýnku nejdříve nůž jednostranně broušený a kotouč s většími otvory a potom nůž oboustranně broušený a kotouč s co nejmenšími dírkami.
 

NARÁŽKA (PLNIČKA) NA KLOBÁSY A JITRNICE

Na výrobu jitrnic a klobás budete potřebovat plničku. Buď si můžete pístovou plničku s klikou, kde je pořizovací cena od 3 tisíc Kč nebo si koupit jednoduchou válcovou plničku (narážku) na jitnice pro domácí použití za desetinu ceny. Na plněnii jitrnic je tato narážka dostačující, plnění klobás touto jednoduchou plničkou jde hůře, ale pokud děláte klobásy párkrát do roka a nechce se Vám do plničky příliš investovat, tak je to dobrá volba. - viz. narážka na jitrnice 

ŠPEJLOVACÍ JEHLA, ŠPEJLE

Pro snadnější uzavírání (špejlování) jitrnic a klobás určitě oceníte špejlovací nerezovou jehlu. Dřevěnou špejlí se střívka špatně propichují, lámou se a jde to těžko, když dřevěnou špejli zasunete do nerezové špejlovací jehly se špičkou, tak jde propichování velmi snadno a tolik se nenadřete. Navíc pořizovací cena špejlovací nerezové jehly není vysoká, takže pro usnadnění práce určitě doporučujeme. - viz. špejlovací jehla

VÁHA

Pro domácí použití stačí kuchyňská váha, i když větší množství masa na ní zřejmě budete muset odvážit na vícekrát, nebo na maso použijte nějakou levnou variantu závěsné váhy, ale na koření a přísady je lepší přesnější váha s možností vážit s přesností na gram.

HRNEC

Na vaření masa nebo vařených specialit (jitrnice, tlačenky, ovar ...) je nutné si pořídit alespoň jeden nebo dva velké, minimálně 20 l hrnce. Využijete je také při škvaření syrového sádla nebo při sterilizování. 

HRANATÉ FORMY

Pokud se chystáte připravovat paštiky, játrový sýr, sekanou, huspeninu nebo jiné speciality, na které je potřeba hranatá forma, budete je muset pořídit v takovém množství, aby se vám do nich vešla celá směs v syrovém stavu. (např. na recept o 10 kg syrové hmoty budete potřebovat 5 ks forem s objemem 2 l )

MISKY, VANIČKY, PŘEPRAVKY

Záleží na tom, jak velké množství masa budete zpracovávat, ale pro pohodlné a důkladné promíchání surovin budete potřebovat větší nádoby (misky, vaničky, přepravky) než běžně používáte v kuchyni. Je dobré si alespoň 2 takové větší nádoby pořídit. 

NABĚRAČKA, VIDLIČKA, KOVOVÉ SÍTKO

Protože při výrobě těchto specialit většinou pracujete s větším množstvím masa, vaříte ve větších hrncích, budete potřebovat také velkou naběračku, větší vidličku a velké kovové sítko, abyste bezpečně mohli vytahovat produkty z vodní lázně, nebo nabírat vývar či polévku. 

TEPLOMĚR

Při vaření zabijačkových specialit je důležitá teplota vody, aby se maso, klobásy, jitrnice a jiné výrobky, nerozvařily. Proto si pořiďte teploměr, který lze dát do hrnce s vařící vodou - nejlépe skleněný varný nebo zavařovací.   

 

NA UZENÍ

Pokud máte doma udírnu, nebo jste se rozhodli si ji pořídit, je dobré si ji vybavit kvalitními nerezovými háčky a udírenskými holemi. 

UZENÁŘSKÝ PROVÁZEK

Na pověšení masa do udírny je potřeba použít speciální provázek na uzení, který je dostatečně pevný a ve vyšších teplotách nepraskne.

PROŠÍVACÍ JEHLA

Abyste provlékli provázek skrz masem, je potřeba si k tomu koupit prošívací jehlu nejlépe z nerezu, do jejíž špičky zaháknete provázek, maso snadno propíchnete a pak provázek vytáhnete z jehly a oba konce svážete. viz, prošívací jehly

HÁČKY DO UDÍRNY

Když máte v mase navlečené provázky, můžete je pověsit na háčky do udírny. Doporučujeme zakoupit kvalitní nerezové háčky, které se dají snadno omýt a vydrží vám dlouho dobu. Buď můžete pořídit uzenářský háček, který je přetočený o 90° a umožňuje zavěsit více masa na udírenskou hůl, nebo klasické S háčky. Pokud byste udili větší ploché kusy masa (bůček, pláty špeku) je dobré použít trojháček, který brání pokroucení nebo protrhnutí masa. viz. háčky do udírny

 

UDÍRENSKÁ HŮL

Maso na háčcích nebo klobásy se do udírny věsí nejlépe na udírenské hole k tomu určené. Doporučujeme hliníkové hole s profilem Y, které umožňují zavěšení masa tak, aby se hole co nejméně dotýkalo. viz udírenské hole

 

 

POTŘEBUJETE HÁČKY DO UDÍRNYROZPORKU NA ZAVĚŠENÍ PRASETEZVONEK NA PRASEJEHLU NA ŠPEJLOVÁNÍ JITRNICPLNIČKU JITRNIC NEBO KLOBÁS ? 
PAK NAVŠTIVTE NÁŠ E-SHOP - KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ - WWW.ESHOP-JANECEK.CZ

NEREZOVÉ BODCE A STOJÁNKY NA MASO A UZENINUDRŽÁKY CENOVEK NA MASO, DRŽÁKY CENOVEK Z NEREZOVÉHO DRÁTU

 

 

ŘEZNICKÉ POTŘEBY, NÁŘADÍ PRO ŘEZNÍKYHÁKY NA MASOVYBAVENÍ JATEKVYBAVENÍ PRODEJEN

DRŽÁKY CENOVEK Z NEREZOVÉHO DRÁTUCENOVKY NA MASOBODCE A STOJÁNKY NA CENU

NEREZOVÉ HÁČKY DO UDÍRNYHÁČKY NA MASOHÁČKY NA UZENÍ

HÁKY S KLADKOUHÁKY NA MASO S ROLNAMIKOČKY NA MASOJEZDÍCÍ HÁKY NA MASO

STROMEČKOVÉ HÁKYSTROMEČKY NA MASOMANIPULAČNÍ HÁKY NA MASOHÁKY S RUČKOU

PROŠÍVACÍ JEHLY NA MASONAVÁZÁNÍ MASA PŘED UZENÍMPROVLEČENÍ PROVÁZKU DO MASAUZENÍ MASAPOTŘEBY NA UZENÍNÁŘADÍ NA UZENÍDO UDÍRNY

HŮLKY DO UDÍRNYTYČKY HLINÍKOVÉ NA UZENÍHOLE UZENÁŘSKÉTYČ NA ZAVĚŠENÍ MASA DO UDÍRNY

KONZOLA NA MASOZÁVĚSNÝ SYSTÉM NA MASO

GUMA DO ODŠTĚTINOVAČE NA PRASATANÁHRADNÍ DÍLY DO ODŠTĚTINOVAČŮ, STROJŮ NA PRASATA, GUMOVÁ ŠKRABKA

VIDLE NA MASONÁHRADNÍ PRUŽINY DO FOREM NA ŠUNKU

POTŘEBY, NÁŘADÍ NA ZABÍJAČKUDOMÁCÍ ZABÍJAČKAZVONEK NA PRASE, RUČNÍ  PLNIČKA, NABÍJEČKA JITRNIC A KLOBÁS, NEREZOVÁ JEHLA NA ŠPEJLOVÁNÍ JITRNICROZPORKA NA PRASEGRMOLEC, ZAVĚŠENÍ PRASETE, KRÁVY

KOVOVÉ VOZÍKY NA PŘEPRAVKYPODVOZKY POD PŘEPRAVKYNEREZOVÉ VOZÍKYPOZINKOVANÉ VOZÍKYHÁČKY NA TAHÁNÍ PŘEPRAVEKHÁKY NA PŘEPRAVKY

 

GRILOVÁNÍ, NA GRILOVÁNÍVÝROBA NEREZOVÝCH GRILŮ DO KRBUGRILY NA MÍRU DO KRBU

GRIL NA PRASEGRIL NA SELEGRIL NA KUŘATA, OTOČNÉ GRILY NAD OHENOTOČNÝ GRIL DO KRBU

JEHLY, JEHLICE, VIDLICE NA GRILOVÁNÍJEHLY NA KUŘATAVIDLICE NA SELE, VIDLICE NA PRASE

NEREZOVÉ ROŠTY NA GRILOVÁNÍGRILOVACÍ ROŠTY, GRILOVACÍ KÁMENKÁMEN NA GRILOVÁNÍ

VIDLIČKY NA OPÉKÁNÍ ŠPEKÁČKŮVIDLICE NA ŠPEKÁČKY, VUŘTYŠPÍZY NA GRILOVÁNÍGRILOVACÍ ŠPÍZY, JEHLY

GRILOVACÍ MOTORYMOTOREK KE GRILU

 

POJISTKY DO HASICÍCH PŘÍSTROJŮNÁHRADNÍ DÍLY DO HASIČÁKŮKOLÍKY DO HASIČÁKŮPŘEPRAVNÍ POJISTKA DO HASICÍHO PŘÍSTROJE

 
 
Vytvořeno službou Webnode