VYBAVENÍ, NÁSTROJE
NOŽE
Velmi důležité je, aby nože byly především ostré, s tupými nástroji se budete jen trápit, takže nechte nejdříve všechny nože nabrousit od odborníka, pokud s tím nemáte zkušenosti a nejste vybaveni elektrickou bruskou.
Záleží, jaké zabíjačkové produkty budete vyrábět, ale obecně jsou potřeba 3 druhy nožů:
Vykošťovací nůž - má úzkou čepel dlouhou asi 10 cm s velmi ostrou špičkou, je velmi potřebný při vykošťování celých kusů masa (krkovička, kotleta, kýta ...)
Nůž na krájení - má dlouhou a vysokou čepel a je určený na krájení masa na plátky, kostky nebo nudličky
Stahovací nůž - má mírně prohnutou čepel nahoru, dlouhou 18 - 20 cm se zaoblenou špičkou, používá se na odstranění kůže z hřbetního sádla, bůčku a jiných částí masa
OCÍLKA
Slouží pouze k dobrušování nožů během práce. Tupé nože je potřeba nejdříve nabrousit na elektrické brusce, pokud s tím nemáte zkušenosti, tak to přenechte odborníkům.
SEKÁČ
Kuchyňský sekáč na maso se hodí na přeseknutí kostí a porcování masa.
PRKÉNKA, DESKY
Lépe se s masem pracuje a manipuluje na větším desce alespoň o rozměrech 30 x 50 cm.
Doporučujeme desky ze dřeva, jsou sice náročnější na údržbu, ale pokud se při krájení dostanou odštípnuté mikročástečky dřeva do potraviny, tak to tak nevadí jako u desek z plastu, který náš organismus strávit nedokáže. Keramické desky se snadno čistí, avšak rychle se na nich tupí nože.
MLÝNEK NA MASO
NARÁŽKA (PLNIČKA) NA KLOBÁSY A JITRNICE
Na výrobu jitrnic a klobás budete potřebovat plničku. Buď si můžete pístovou plničku s klikou, kde je pořizovací cena od 3 tisíc Kč nebo si koupit jednoduchou válcovou plničku (narážku) na jitnice pro domácí použití za desetinu ceny. Na plněnii jitrnic je tato narážka dostačující, plnění klobás touto jednoduchou plničkou jde hůře, ale pokud děláte klobásy párkrát do roka a nechce se Vám do plničky příliš investovat, tak je to dobrá volba. - viz. narážka na jitrnice
ŠPEJLOVACÍ JEHLA, ŠPEJLE
Pro snadnější uzavírání (špejlování) jitrnic a klobás určitě oceníte špejlovací nerezovou jehlu. Dřevěnou špejlí se střívka špatně propichují, lámou se a jde to těžko, když dřevěnou špejli zasunete do nerezové špejlovací jehly se špičkou, tak jde propichování velmi snadno a tolik se nenadřete. Navíc pořizovací cena špejlovací nerezové jehly není vysoká, takže pro usnadnění práce určitě doporučujeme. - viz. špejlovací jehla
VÁHA
Pro domácí použití stačí kuchyňská váha, i když větší množství masa na ní zřejmě budete muset odvážit na vícekrát, nebo na maso použijte nějakou levnou variantu závěsné váhy, ale na koření a přísady je lepší přesnější váha s možností vážit s přesností na gram.
HRNEC
Na vaření masa nebo vařených specialit (jitrnice, tlačenky, ovar ...) je nutné si pořídit alespoň jeden nebo dva velké, minimálně 20 l hrnce. Využijete je také při škvaření syrového sádla nebo při sterilizování.
HRANATÉ FORMY
Pokud se chystáte připravovat paštiky, játrový sýr, sekanou, huspeninu nebo jiné speciality, na které je potřeba hranatá forma, budete je muset pořídit v takovém množství, aby se vám do nich vešla celá směs v syrovém stavu. (např. na recept o 10 kg syrové hmoty budete potřebovat 5 ks forem s objemem 2 l )
MISKY, VANIČKY, PŘEPRAVKY
Záleží na tom, jak velké množství masa budete zpracovávat, ale pro pohodlné a důkladné promíchání surovin budete potřebovat větší nádoby (misky, vaničky, přepravky) než běžně používáte v kuchyni. Je dobré si alespoň 2 takové větší nádoby pořídit.
NABĚRAČKA, VIDLIČKA, KOVOVÉ SÍTKO
Protože při výrobě těchto specialit většinou pracujete s větším množstvím masa, vaříte ve větších hrncích, budete potřebovat také velkou naběračku, větší vidličku a velké kovové sítko, abyste bezpečně mohli vytahovat produkty z vodní lázně, nebo nabírat vývar či polévku.
TEPLOMĚR
Při vaření zabijačkových specialit je důležitá teplota vody, aby se maso, klobásy, jitrnice a jiné výrobky, nerozvařily. Proto si pořiďte teploměr, který lze dát do hrnce s vařící vodou - nejlépe skleněný varný nebo zavařovací.
NA UZENÍ
Pokud máte doma udírnu, nebo jste se rozhodli si ji pořídit, je dobré si ji vybavit kvalitními nerezovými háčky a udírenskými holemi.
UZENÁŘSKÝ PROVÁZEK
Na pověšení masa do udírny je potřeba použít speciální provázek na uzení, který je dostatečně pevný a ve vyšších teplotách nepraskne.
PROŠÍVACÍ JEHLA
Abyste provlékli provázek skrz masem, je potřeba si k tomu koupit prošívací jehlu nejlépe z nerezu, do jejíž špičky zaháknete provázek, maso snadno propíchnete a pak provázek vytáhnete z jehly a oba konce svážete. viz, prošívací jehly
HÁČKY DO UDÍRNY
UDÍRENSKÁ HŮL
Maso na háčcích nebo klobásy se do udírny věsí nejlépe na udírenské hole k tomu určené. Doporučujeme hliníkové hole s profilem Y, které umožňují zavěšení masa tak, aby se hole co nejméně dotýkalo. viz udírenské hole
POTŘEBUJETE HÁČKY DO UDÍRNY, ROZPORKU NA ZAVĚŠENÍ PRASETE, ZVONEK NA PRASE, JEHLU NA ŠPEJLOVÁNÍ JITRNIC, PLNIČKU JITRNIC NEBO KLOBÁS ?
PAK NAVŠTIVTE NÁŠ E-SHOP - KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ - WWW.ESHOP-JANECEK.CZ
NEREZOVÉ BODCE A STOJÁNKY NA MASO A UZENINU, DRŽÁKY CENOVEK NA MASO, DRŽÁKY CENOVEK Z NEREZOVÉHO DRÁTU
POTŘEBUJETE HÁČKY DO UDÍRNY, ROZPORKU NA ZAVĚŠENÍ PRASETE, ZVONEK NA PRASE, JEHLU NA ŠPEJLOVÁNÍ JITRNIC, PLNIČKU JITRNIC NEBO KLOBÁS ?
PAK NAVŠTIVTE NÁŠ E-SHOP - KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ - WWW.ESHOP-JANECEK.CZ
NEREZOVÉ BODCE A STOJÁNKY NA MASO A UZENINU, DRŽÁKY CENOVEK NA MASO, DRŽÁKY CENOVEK Z NEREZOVÉHO DRÁTU