Tlačenky patří také k jedněm z nejoblíbenějších zabíjačkových specialit. Řadí se do skupiny vařených masných výrobků. Základem pro výrobu tlačenek jsou tučné druhy vepřového masa, dále se do nich podle druhu receptury přidávají libovější masa. Jako spojovací materiál se používají vepřové kůže, vnitřnosti a především vývar z masa.
Maso, kůže a vnitřnosti se vaří ve vodě a potom se krájí nebo mele, směs se okoření, promíchá a plní do obalů. Nejčastěji se používají umělé tlačenkové obaly, ale na domácí zabíjačce lze použít i přírodní obaly jako vepřový žaludek, slepé střevo nebo močový měchýř, potom se ale naplněná tlačenka musí ještě vařit.
Syrová směs by měla být lehce přesolená, protože kousky masa do sebe během chlazení stáhnou sůl a výsledná tlačenka bude méně slaná než syrová směs.
Při chládnutí tlačenek je dobré je občas otočit, aby kousky masa ztuhly v tlačence rovnoměrně rozložené a tlačenka byla hezká v řezu.
Tlačenky si vyrobte jen takové množství, které dokážete zkonzumovat do 7 dnů (skladujte v lednici), nedoporučuje se je zamrazovat.
Hotová vychlazená tlačenka se většinou sevíruje politá octem a posypaná nakrájenou cibulí nebo s křenem a nakládanou pikantní zeleninou a samozřejmě s čerstvým chlebem.
K jejich výrobě budete potřebovat:
velký hrnec nebo kotel s teploměrem - na vaření masa a naplněných jitrnic
velkou nádobu (vanička, přepravka, lavor) - na míchání syrové směsi
mlýnek na maso - na mletí kůže, vnitřností a ostatních přísad
obaly na tlačenku
potravinářský provázek - na zavázání tlačenky
suroviny dle jednotlivých receptur
POTŘEBUJETE ZVONEK NA PRASE, ROZPORKU NA ZAVĚŠENÍ PRASETE, NEREZOVOU JEHLU NA ŠPEJLOVÁNÍ JITRNIC NEBO NABÍJEČKU JITRNIC ,
HÁČKY NEBO HŮLKY DO UDÍRNY?